دبیرستان هوشمند همکلاسی Hamkelasi Smart School

13 آبان ماه

سیزدهم آبان سالگرد سه رویداد مهم در تاریخ کشور ما ایران است . 1 ) تبعید حضرت امام خمینی به ترکیه در 13 آبان 1343  2 ) کشتار دانش آموزان در 13 آبان 1357  در دانشگاه تهران  3 ) تسخیر سفارت امریکا در 13 آبان 1358 ، سه رویداد متفاوت بودند . ولی هریک در شکل دادن به حرکت انقلاب اسلامی نقش خاصی ایفا کردند . هویت هر سه رخداد ، مبارزه با استکبار و عوامل آن است و به همین دلیل این روز « روز ملی مبارزه با استکبار » نامیده می شود.
تبعید امام خمینی :   در 13 آبان 43 امام خمینی توسط مأموران حکومت پهلوی بازداشت و پس از انتقال از قم به تهران ، به ترکیه تبعید شدند. این تبعید در پی اعتراض امام به سیاستهای حکومت پهلوی و از جمله تصویب لایحه کاپیتولاسیون به وقوع پیوست .
امام در طول هجرت 14 ساله خود به روشنگری افکار عمومی ایران و جهان نسبت به ماهیت حکومت شاه پرداخته و زمینه انقلاب مردمی و سقوط رژیم پهلوی را فراهم ساختند.
کشتار دانش آموزان :   سیزدهم آبان 57 و در روزهای اوج گیری انقلاب اسلامی دهها نفر از دانش آموزان که برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، هدف تیراندازی مأموران حکومت قرار گرفته و به شهادت رسیدند . حادثه 13 آبان 57 بعد از حادثه 17 شهریور آن سال ، دومین خونریزی عمده دولت شریف امامی بود. . ابعاد حادثه به حدی بود که وقتی در برنامه اخبار شبانگاهی گزارش تیراندازی مستقیم سربازان به روی دانش آموزان در دانشگاه از تلویزیون پخش شد. وزیر علوم بلافاصله استعفا داد .
تسخیر لانه جاسوسی  :  13 آبان 58 ساختمان سفارت امریکا در تهران توسط جمعی از دانشجویان معترض تصرف گردید. و از همان ابتدا با حمایت امام خمینی مواجه گردید. امام تصرف لانه جاسوسی توسط دانشجویان را « انقلاب دوم » لقب دادند،  و در سخنانی از این اقدام حمایت کردند. «  شما می بینید که الان مرکز فساد امریکا را جوانها گرفته اند و امریکائیها را هم که در آنجا بودند ، گرفتند و آن لانه فساد را را بدست آوردند و امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. »

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...